Emil vann tävling på mäklarfirma

Utbildningsprogrammet till merkonom vid Ålands yrkesgymnasium samarbetar med Celsiusskolan i Uppsala. De har besökt varandra flera gånger och det var också på den vägen som Emil Olendzki fick idén om att göra LIA (praktik) utomlands.

- Jag har några vänner i Uppsala och de har varit på praktik på Notar och berättat att det har varit roligt så då sökte jag också, säger Emil Olendzki.

I uppgifterna ingår att ringa samtal till potentiella kunder med målet att få en kund inbokad. Emil har även följt med på visningar och kontraktsskrivning. På Notar i Uppsala jobbar 13 mäklare och två mäklarassistenter.

- Jag kände mig välkommen. Men det krävs mycket tålamod och det är ganska stressigt att jobba som mäklare. Vi hade en tävling om vem som först lyckades få fem inbokade möten och jag vann, berättar Emil.

- Det var riktigt kul att få fara till ett nytt ställe, jag får se om jag studerar vidare till mäklare efter jag är klar med merkonomutbildningen, säger han.

Detta är en ERASMUS mobilitet.

Lägg till ny kommentar