Arbetskalender period 1

Dag Datum På gång
v. 33
1 12.8 Åk 1 inleder skolåret kl. 9:00
Ettor som läser fortsättningfinska gör ett diagnostikst test på eftermiddagen - mer information ges av grupphandledaren!
2 ti 13.8 Åk 2-3 inleder skolåret kl. 8:00
3 on 14.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
4 to 15.8  
5 fr 16.8

Sista dag för tentamensansökan och schemaändringar för P1 kl. 15:00.     För ÅK 2 och Åk 3: Gästföreläsare ex-lyceist Björn Carlsson. Plats: I hörsalen kl.10.15 Tema: Från studentexamen till Google i New York

v. 34
6 19.8  
7 ti 20.8  
8 on 21.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
9 to 22.8 Introduktionsdag för åk 1: Lemböte / IKT-dag
10 fr 23.8 Introduktionsdag för åk 1: Lemböte / IKT-dag
v. 35
11 26.8  
12 ti 27.8  
13 on 28.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
14 to 29.8  
15 fr 30.8  
v. 36
16 2.9 Sista dag för anmälan till höstens högskoleprov (provet skrivs söndag 20 oktober)
17 ti 3.9  
18 on 4.9 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
19 to 5.9  
20 fr 6.9  
v. 37 Utbyte till Spanien 10-16.9
21 9.9  
22 ti 10.9 Sista dag för anhållan om fritt valda kurser kl. 15:00
23 on 11.9 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
24 to 12.9  
25 fr 13.9  
v. 38
26 16.9 Studentprov: främmande språk, kort lärokurs
27 ti 17.9  
28 on 18.9 Studentprov: modersmål, läskompetens
Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
29 to 19.9  
30 fr 20.9 Studentprov: främmande språk, lång lärokurs
v. 39
31 23.9 Sista dag för schemaändringar inför P2 kl. 15:00
32 ti 24.9 Prov balk 2 Studentprov: matematik, kort och lång lärokurs
33 on 25.9 Prov balk 8  
34 to 26.9 Prov balk 5 Studentprov: real I (bi, fil, fyl, hi, psy)
35 fr 27.9 Prov balk 4 Studentprov: andra inhemska (finska)
v. 40
36 30.9 Prov balk 6  
37 ti 1.10 Prov balk 7 Studentprov: modersmål, skrivkompetens och svenska som andra språk
38 on 2.10 Prov balk 1 Studeranderådsmöte kl. 14:10
 
Provveckorna 39-40
  Ti 24.9 On 25.9 To 26.9 Fr 27.9 Må 30.9 Ti 1.10 On 2.10
9:00-11:20 Prov b.2 Prov b.8 Prov b.5 Prov b.4 Prov b.6 Prov b.7 Prov b.1
Lunch              
12:00-12:45 Förb. b.8 Förb. b.5 Förb. b.4 Förb. b.6 Förb. b.7 Förb. b.1 12:00-12:30 utv. b.8
12:50-13:20             12:40-13:10 utv. b.2
Idrott   kl. 13-14
åk 3
kl. 13-14
åk 2
  kl. 13-14
åk 1
  13:15-14:00 Samling åk 1 i hörsalen