Änni Germany

Annika från Tyskland kom till Åland med Erasmus+

Annika - eller Änni som hon även kallas - studerande vid Klara Oppenheimer Schule i Tyskland, ansökte om finansiering via Erasmus+ för att göra utomlands-LIA (praktik).

Hon valde att komma till Åland för att få uppleva något annorlunda från sitt liv hemma i Tyskland. Åland var helt nytt och obekant för Annika - allt hon visste var att man talar svenska, fast ögruppen hör till Finland och att det är kallt och dyrt här. Genom att prata med åländska invånare och gå på museum lärde hon sig om Åland medan hon var på plats. Sin LIA gjorde Annika som projektassistent tillsammans med Mona Lindroth för Högskolan på Åland och Ålands yrkesgymnasium.

Annika uppmuntrar andra att ta chansen att göra utlands-LIA. "This is an amazing opportunity for everyone so just go for it! Trust me, you will be fine", säger hon.

Läs mer om Annikas upplevelser från sin utlands-LIA på Åland (på engelska)

Direkt till Annikas blogg

Länkar

Lägg till ny kommentar