
Information till nya studerande hösten 2025
Här hittar du viktig information som du behöver ta del av innan du påbörjar dina studier vid Ålands lyceum i höst.
Besked om antagning
Senast 10.6.2025 är resultatet av antagningen färdigt. Du får då besked per brev om resultatet. I beskedet finns anvisningar för hur du tackar ja eller nej till studieplatsen. I beskedet framgår också hur en eventuell reservantagning går till.
Du måste bekräfta din studieplats senast den 25.6.2025 kl. 15:00 genom att lämna in eller skicka svarsblanketten till Antagningsenheten, Neptunigatan 21, 22100 Mariehamn. Observera att poststämpeln inte beaktas. Svarsbesked som blir inlämnade efter utsatt tidpunkt beaktas inte och som sökande blir du struken från alla utbildningsprogram.
Om du blivit antagen eller reservplacerad måste du svara för att behålla din plats. Du kan inte ändra ordningen på dina utbildningsalternativ när du svarar på ditt antagningsbesked.
Observera att:
- om du är reservplacerad på ett utbildningsprogram som du prioriterat högre i din anmälan och blivit antagen på ett utbildningsprogram du prioriterat lägre, måste du ta ställning till om du fortfarande vill stå kvar som reserv till det högre prioriterade utbildningsprogrammet.
- du stryks från de utbildningsprogram som du prioriterat lägre i din anmälan. Till exempel: Om du har blivit antagen till ditt förstahandsalternativ stryks alla övriga utbildningsprogram.
Före skolstart
Välkomstfolder:
I början av augusti skickas en folder med information om skolstarten hem till alla studerande som tagit emot sin studieplats.
E-postmeddelande till vårdnadshavare:
Första veckan i augusti skickas e-post med instruktioner om det som ni tillsammans hemma bör göra innan skolan börjar
- logga in i Wilma (vårdnadshavaren får en sk nyckelkod; studerande får egen inloggning vid skolstart)
- fylla i en studieanmälan.
- ansöka om busskort.
Lånekort till biblioteket
Kontrollera att du har
- ett aktivt bibliotekskonto
- ett lånekort
- och att du kan din pinkod.
Testa genom att logga in på bibliotek.ax. Vid behov, ta kontakt med biblioteket för att uppdatera dina uppgifter, till exempel en fungerande e-postadress och ditt mobilnummer.
Dator
Undervisningen vid Ålands lyceum är idag till största del digital och även studentexamensproven skrivs på dator. Därför måste du som antas till Ålands lyceum eller den högskoleförberedande utbildningshelheten (HUTH) vid Ålands yrkesgymnasium medta bärbar dator.
Studerande vid Ålands lyceum och HUTH-studerande beviljas en subventionering av datorer till en summa av max. 400 euro. Den summa som betalas ut under höstterminen 2025 är den summa som studerande kan uppvisa kvitto/köpbevis för, dock max 400 euro. Kvittot får inte vara äldre än 1.8.2024.
Datorn ska tas med den första skoldagen. Abitti provsystem fungerar inte på Apple-datorer nyare än 2018. Vi rekommenderar därför en Windowsbaserad bärbar dator, PC (mer information via länken nedan). Om valet av studiedator ändå blir en Apple-dator måste studerande se till att ha en alternativ dator med sig vid provtillfällen som har stöd för Abitti provsystem. Det kan röra sig om en gammal Mac äldre än 2018 eller en äldre PC som fyller nedanstående krav.
Skolan kan också vid behov låna ut dator under studietiden. Vänligen kontakta rektor senast i samband med skolstarten.
Mer information om datorn finns som länk.
Skolstart
Läsåret börjar på måndag 11 augusti kl. 9:00 med samling i skolans gymnastiksal. De första två dagarna kallas introdagar då åk 1 i lugn och ro tillsammans med sin grupphandledare får bekanta sig med skolan och göra sig redo att inleda sina studier.
Grammatikprov
Alla nya studerande deltar i början av höstterminen i ett obligatorisk grammatikprov. Provet baserar sig på högstadiets lärokurs i svenska. Mer information finns som länk.
Studiematerial
I början av varje ny period får du tillgång till aktuella läromedel. Det handlar om tryckta och digitala läromedel, digital räknare, programlicenser, appar mm. Studiematerialet uppdateras kontinuerligt.