Vår nya IKT-handledare Jerry börjar jobba

Här Jerrys presentation:

Jag heter Jerry Rosbäck och är 33 år gammal och bor i Mariehamn med min fru och våra två barn samt hund. Min fritid ägnar jag gärna åt golf, akvarier och fiske. Jag är född och uppvuxen i Kaskö i Österbotten och flyttade till Åland när jag var 15. Under studietiden bodde jag i Norrköping och vi valde att flytta hem till Åland igen strax innan vårt första barn föddes.

Som person är jag social, öppen och ödmjuk. En av mina styrkor är att jag sällan tappar tålamodet när jag hjälper folk i min närhet med diverse saker, främst IT-frågor.

På Ålands gymnasium kommer jag att jobba som IKT-handledare och jag ser fram emot att lära känna mina nya kollegor och att lära mig alla nya saker som jobbet innebär. Jag hoppas att vi ses snart och att jag kan vara hjälpsam när det kommer till att få ert användande av IT i undervisningen att flyta på så smidigt som möjligt.