Studerande renoverade klassrum

Med alkoholfritt bubbel, snacks, tipsrunda och charader invigdes det nyrenoverade klassrummet högst upp på Östra Skolgatan 2.

Det är klassen sos18 som skapat miljön i det nya klassrummet och de ser nöjda ut under invigningen. Biträdande rektor Erika Eriksson har fått det ärofyllda uppdraget att klippa bandet utanför klassrummet.

- Jag är så stolt över det här gänget, säger Petra Franzén-Holmberg och uppmanar alla studerande att säga något fint om projketet de har genomfört tillsammans.

Arbetet inleddes med att plocka bort alla möbler i rummet. Sedan kunde man börja täcka över lister och golvet i rummet. Klassen röstade vilken färg som passade bäst på väggarna i rummet. En dovare turkosblå fick flest röster och sedan startade man med att spackla innan penslar och färg köptes in.

- Några studerande har även sytt de fina gardinerna här, säger Petra och pekar mot fönstret.

- Det svåraste var att måla runt pelaren, säger en studerande innan det är dags att fortsätta fira renoveringsarbetet.