Studerande bjuds på bio

Samtliga studerande hos Ålands yrkesgymnasium och årkurs 1 vid Ålands lyceum kommer bli bjudna på filmen Tigrar. Datum för filmvisningen kommer snart!

Det är Svenska Folkskolans Vänner beviljar medel till detta.

Vi återkommer om aktuella dagar och tider för att se filmen hos Bio Savoy. Filmen Tigrar är både nominerad till Guldbaggen och Oscarsgalan. Ålänningen Erik Enge, som spelar huvudrollen har fått mycket fina recensioner.

Filmen Tigrar, med manus och regi av Ronnie Sandahl, bygger fritt på den före detta fotbollstalangen Martin Bengtssons självbiografiska bok I skuggan av San Siro (2007), där han öppenhjärtigt berättar om fotbollsindustrins smutsiga baksidor och om psykisk ohälsa.

Efter filmen följer diskussioner kring psykisk ohälsa tillsammans med grupphandledare. Diskussionsmaterial kommer attt finnas tillhanda.

Kommentarer

hey kan nog utan munscyd fara på kortis

Lägg till ny kommentar