Skrivarkurs på höstlovet

Är du i högstadie- och gymnasieåldern och saknar något att göra under höstlovet? Vill du göra något helt nytt och gå en kurs i kreativt skrivande? Då kan du anmäla dig till skrivarkursen Ordsmidarna, och ge uttryck för hur det är att vara ung i ett självstyrt och egensinnigt område i Norden.

Du behöver inga förkunskaper - bara ett intresse för att vilja skriva! Kanske du är sugen på att vara med i ”Åland skriver”? Då är Ordsmidarna ett fantastiskt bra tillfälle att få möjlighet att fokusera på skrivandet och för att få guidning.

När? 21-24.10 2021

Tid? Kl. 10.00 - 15.00 alla dagar, lunchpaus 12.00-12.45.

Var? Thuregården Kursen kostar 20 euro, och då ingår även lätt fika samtliga kursdagar och transport till och från Thuregården om man så behöver. Egen lunch medtas

Läs mer och anmäl dig här

Lägg till ny kommentar