Sanna Bråding kommer till Åland

Bakom evemanget står bland andra Hanna Lindberg, som studerar företagsekonomi på Högskolan på Åland och uppgiften är att planera och utföra ett projekt. Evenemanget är i samarbete med föreningen Fri från narkotika. Syftet är att belysa allvaret i psykisk ohälsa och missbrukets mörka baksida. Över en natt blev Sanna Bråding “Tanja” i tv-serien Tre kronor med hela svenska folket, man kunde höra henne på radion och se henne som programledare i bland annat Idol. Men bakom kulisserna kämpade Sanna för att överleva. Ångest och självsvält blev till alkoholmissbruk som blev till knarkande och hon blev arresterad för narkotikabrott. Kom med och ta del av hennes inspirerande föreläsning om att återta kontrollen över livet.
Camilla Nyholm är en åländsk erfarenhetsexpert som tar oss med på en känslosam resa genom psykisk ohälsa, självskadebeteende och missbruk. Hon kommer att berätta om hur hon var tvungen att välja mellan liv och död, och hur hon idag är så otroligt tacksam över att få leva.

Tid: Söndagen den 28 april. Vi inleder dagen kl.11:30 med kaffe och smörgås och avslutar kl.16:00.
Plats: Lagtingets auditorium
Boka plats på email: Boka.plats.har@gmail.com
Evenemanget är kostnadsfritt med begränsat antal platser!