Nu finns antikvävningsmasken i skolrestaurangerna

Det är leverantören och samarbetspartnern Plusab som levererat Dechoker och kursverksamheten vid Ålands yrkesgymnasium använder den i utbildningen.

Det är ett hjälpmedel när en person råkar ut för kvävning.  Dechoker är en livräddningsanordning som kan användas i nödsituationer orsakad av kvävning till vem som helst över 1 år, oavsett sjukdom eller andra hälsorelaterade tillstånd. Dechoker är utformad i tre olika storlekar, små barn, barn och vuxna, allt för att ge bästa möjliga hjälp vid en kvävningssituation. Den kan användas liggandes eller sittandes, exempelvis vid matsalsbordet eller i en rullstol. Dechoker är en fristående enhet, inga batterier eller inställningar behövs. Den är lätt att använda och kan självadministreras.

Här i en video kan du se hur den fungerar.

Länkar: