Kurser vid öppna universitetet Åbo Akademi

Öppna universitetet vid Åbo Akademi arrangerar kurser med omfattningen 2 sp för studerande på andra stadiet. Många av de kurser vi erbjuder detta läsår startar nu under hösten 2022. Alla kurser erbjuds digitalt och har som målsättning att ge era studerande stöd i valet av utbildning, en smidigare övergång från andra stadiet till tredje stadiet och en realistisk bild av universitetsstudier och olika ämnesområden. De kurser vi arrangerar är: 

  • Att studera teologi, 2 sp 
  • Technologies for a sustainable future, 2 sp 
  • Cirkulär ekonomi, 2 sp 
  •  Vardagsmagi, 2 sp 
  • Was ist Deutsch?, 2 sp 
  • Bioraffinaderier för en hållbar framtid, 2 sp 

Information om kurserna inklusive länk till kursanmälan finns här:   

Vi vill också påminna er om vår webbsida, där ni hittar information om våra samarbetsformer inklusive relevanta kontaktadresser: 

Hör gärna av er till oss om ni har frågor. 

Med vänlig hälsning, 

Personalen vid Öppna universitetet 

Lägg till ny kommentar