Hej alla studerande!

Nu är min tid som styrelseordförande vid Ålands Gymnasium (ÅG) slut. Jag vill tacka er alla för att ni bidrar till att göra Ålands Gymnasium till vad det är. En plats där det vimlar av olika personligheter och där det finns lika många drömmar som studeranden. Allt är inte perfekt, men det mesta blir stadigt bättre. Tack vare er och all personal är ÅG en bra startplats för yrkeskarriär eller fortsatta studier. Oberoende vad ni studerar kommer ni att behövas ute i samhället. De flesta av er kommer att byta yrke flera gånger och många av er kommer säkert att arbeta med något ni absolut inte ens tänker tanken på idag. Många kommer att flytta från Åland, men flytta gärna hem igen. Glöm aldrig bort att drömma och glöm aldrig bort att ingenting är omöjligt för den som kämpar tillräckligt länge.

 

Tack och lycka till med studierna!

 

John Holmberg