Föreläsning om textil hållbarhet

"Textil- och klädbranschen är en mycket miljöförstörande industri som orsakar stora fossila utsläpp, använder mycket kemikalier och orsakar stora vattenföroreningar. Och nästan alla textilier som tillverkas idag tillverkas på andra sidan jorden där utsläppen och exploateringen av arbetskraften också sker.

Att textilindustrin är smutsig vet de flesta idag om, och branschen jobbar för att rengöra sitt rykte. Och som konsument får du ta del av skräckbilder från fabrikskomplex i Asien samtidigt som företagen säljer plagg med gröna lappar som du ska associera med levande skogar och lekande barn. Och det finns mycket idéer och myter om textilindustrin som florerar där ute och Anna-Lisa försöker reda ut några av dem."

Det här skriver Ålands Slöjd & Konsthantverk i inbjudan.

Arrangör: Ålands Slöjd & Konsthantverk
Plats: Ålands Sjöfartsmuseum, auditoriet

När:Lördag 16 mars kl 14:00-15:00
Fritt att delta för alla intresserade av hållbarhet och textil! 

Länkar: