Besök frisörerna i nya salongen

När höstterminen 2020 drog igång så flyttade lärarna och de studerande vid frisörprogrammet till en ny salong. Den är i samma hus som kansliet på Neptunigatan 19. En renovering genomfördes i lokalerna under förra läsåret samt under sommaren.

Nu är man redo att ta emot kunder och salong Axicia har öppet några dagar varje vecka. Onsdagar är det alltid öppet och då är lärare Peter Enberg tillsammans med studerande i salongen.

- Vi har öppet kl 08-14 alla onsdagar fram till jullovet. Det är bara att ringa eller boka på nätet. Det är viktigt att man har lite extra tid i kalendern eftersom detta är undervisning samtidigt, säger Peter Enberg, som är ny som lärare.

- Det är roligt och får mig att tänka till. Vad sysslar jag med? Och förklara det för någon annan. Jag lär mig nya saker varje dag.

Ring tel: 018-536 514 för bokning eller klicka på länken nedan,

Länkar: 

Lägg till ny kommentar