Arbetskalender period 1, lå 22-23

Dag Datum På gång
v. 32
  to 11.8 Kl. 9:00 Åk 1 inleder skolåret
  fr 12.8 Kl. 8:00 Åk 1 introduktionsdag
v. 33 Anmälan till höstens högskoleprov 16-23.8
1 15.8 Kl. 8:00
Åk 2-3 inleder skolåret med samling i gymnastiksalen
Åk 1 samlas med grupphandledaren
2 ti 16.8  
3 on 17.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
 
4 to 18.8 Sista dag för tentamensansökan och schemaändringar för P1 kl. 15:00
5 fr 19.8  
v. 34
6 22.8  
7 ti 23.8  
8 on 24.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
9 to 25.8 Lussedag för åk 1 (i Mariehamn)
10 fr 26.8  
v. 35  
11 29.8  
12 ti 30.8  
13 on 31.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
14 to 1.9  
15 fr 2.9  
v. 36
16 5.9  
17 ti 6.9 Sista dag för anhållan om fritt valda kurser kl. 15:00
3A arrangerar skolidrottsdag för grundskolan.
18 on 7.9 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
19 to 8.9 Informationsmöte för åk 1-vårdnadshavare kl. 19:00 i hörsalen
20 fr 9.9  
v. 37
21 12.9 Studentprov: modersmål, läskompetens
22 ti 13.9
23 on 14.9 Studentprov: real I (geo, hä, kel,  rel/liv, sk)
Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
24 to 15.9  
25 fr 16.9 Studentprov: främmande språk, lång lärokurs
v. 38
26 19.9 Studentprov: andra inhemska (finska)
27 ti 20.9 Studentprov: matematik, kort och lång lärokurs
28 on 21.9 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
29 to 22.9 Sista dag för schemaändringar inför P2 kl. 15:00 Studentprov: real II ( (bi, fil, fyl, hi, psy)
30 fr 23.9 Prov balk 4 Studentprov: modersmål, skrivkompetens samt provet i svenska som andra språk och litteratur
v. 39
31 26.9 Prov balk 1 Studentprov: främmande språk, kort lärokurs
32 ti 27.9 Prov balk 2  
33 on 28.9 Prov balk 5  
34 to 29.9 Prov balk 7  
35 fr 30.9 Prov balk 8  
v. 40
36 3.10 Prov balk 6 Studeranderådsmöte kl. 14:10
 
Provveckorna 38-40
  Fr 23.9 Må 26.9 Ti 27.9 On 28.9 To 29.9 Fr 30.9 Må 3.10
9:00-11:20 Prov b.4 Prov b.1 Prov b.2 Prov b.5 Prov b.7 Prov b.8 Prov b.6
Lunch              
12:00-12:45 Förb. b.1 Förb. b.2 Förb. b.5 Förb. b.7 Förb. b.8 Förb. b.6 Samling
13:00-13:30   Idrott
åk 2
Idrott
åk 3
Idrott
åk 1
    Utv. b.4
13:30-14:00       Utv. b.1