Arbetskalender period 1

Dag Datum På gång
v. 33
1 16.8 Åk 1 inleder skolåret kl. 9:00 i hörsalen
2 ti 17.8 Åk 2-3 inleder skolåret kl. 8:00 i hemklassrummet
3 on 18.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
4 to 19.8 Sista dag för tentamensansökan och schemaändringar för P1 kl. 15:00
5 fr 20.8  
v. 34
6 23.8  
7 ti 24.8  
8 on 25.8 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
9 to 26.8 Introduktionsdagar för åk 1
10 fr 27.8 Introduktionsdagar för åk 1
Friskvårdsdag för åk 2 och 3
v. 35 ReGeneration Week 2021
11 30.8  
12 ti 31.8  
13 on 1.9 Infotimme kl. 14:30:  se aktuellt program
Studeranderådsmöte kl. 15:20
14 to 2.9  
15 fr 3.9  
v. 36
16 6.9  
17 ti 7.9 Sista dag för anhållan om fritt valda kurser kl. 15:00
18 on 8.9 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
19 to 9.9 Informationsmöte för åk 1-vårdnadshavare kl. 19:00 i hörsalen
20 fr 10.9 Lektionsfri eftermiddag pga fortbildning för lärarna från kl. 13:00
v. 37
21 13.9 Studentprov: modersmål, läskompetens
22 ti 14.9  
23 on 15.9 Studentprov: real II (bi, fil, fyl, hi, psy)
Infotimme kl. 14:30: se aktuellt schema
24 to 16.9  
25 fr 17.9 Studentprov: främmande språk, lång lärokurs
v. 38
26 20.9 Studentprov: andra inhemska (finska)
27 ti 21.9 Studentprov: matematik, kort och lång lärokurs
28 on 22.9 Infotimme kl. 14:30: se aktuellt program
29 to 23.9 Studentprov: real I (geo, hä, kel,  rel/liv, sk)
30 fr 24.9 Studentprov: modersmål, skrivkompetens samt provet i svenska som andra språk och litteratur
v. 39
31 27.9 Studentprov: främmande språk, kort lärokurs
Sista dag för schemaändringar inför P2 kl. 15:00
32 ti 28.9 Prov balk 1  
33 on 29.9 Prov balk 5  
34 to 30.9 Prov balk 2  
35 fr 1.10 Prov balk 6  
v. 40
36 4.10 Prov balk 4  
37 ti 5.10 Prov balk 7  
38 on 6.10 Prov balk 8 Studeranderådsmöte kl. 14:10
 
Provveckorna 39-40
  Ti 28.9 On 29.9 To 30.9 Fr 1.10 Må 4.10 Ti 5.10 On 6.10
9:00-11:20 Prov b.1 Prov b.5 Prov b.2 Prov b.6 Prov b.4 Prov b.7 Prov b.8
Lunch              
12:00-12:45 Förb. b.5 Förb. b.2 Förb. b.6 Förb. b.4 Förb. b.7 Förb. b.8 Samling
13:00-13:30             Utv. b.1
13:30-14:00             Utv. b.5
Idrott kl. 13-14
åk 3
  kl. 13-14
åk 2
  kl. 13-14
åk 1